Kategoriler
Polkadot

Polkadot Nasıl Çalışır?

Polkadot işlemleri paralel olarak gerçekleştirilir. Tıpkı parçalanmış çok zincirli ağ yapılarına benzer. “Parachain” adını verdiğimiz paralel eş zincir sayesinde güvenli işlem yapabilme olasılığına sahiptir.

polkadot

Polkadotun en büyük özelliklerinden bir tanesi kesinlikle ölçeklenebilir paralel işlem yeteneğidir. Polkadotun sunmuş olduğu yüksek kapasiteli ağ yapısı sayesinde milyonlarca işlemi aynı anda yürütebilme özelliğine sahip olduğu bilinmektedir. Yani siz bir polkadot satın alımı yaptığınız zaman bu dünyanın her yerindeki hem soğuk hem sıcak sunucularda barınır. Bu da hem maddi güvenlik hem de bilgi güvenliği anlamına gelir. Paralel işlem yapabilme yeteneğinin yanı sıra mutabakat mekanizmaları ile çalışan Polkadot, bugün dünyanın en güvenilen ve en stabil kripto para hacmini oluşturur. 

Polkadot Ağı 4 Bileşenden Oluşur

Polkadot ağı yukarıda bahsettiğimiz gibi çok güvenlikli bir kripto para birimi olarak görülüyor olsa da bu onun için yeterli değildir. Polkadot ağını düzenleyen ve derleyen 4 farklı bileşeni de içinde barındırmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse;

Düzenleyici Zincir: Düzenleyici zincir Polkadot ağının en önemli zincirlerinden bir tanesidir. Polkadot ağının ana zincirini oluşturan düzenleyici zincir sayesinde ağın güvenliğinin temel ilkelerini esas alır. 

Para Zincir: Para zincir Polkadot ağı ile paralel çalışan ve ağın çoklu işlem yapabilme hacminin geliştirilmesi için kullanılan ana zincirlerden ikincisidir. Para zincir sayesinde dünyanın her yerinde aynı anda milyonlarca işlem yapılabilir. 

Para İşlem: Paralel işlemlerin yapılabilmesine olanak sağlayan bu zincir parçalarının kısaltması olarak Para İşlem kullanılır. Uzun adı Paralel İşlemdir. Polkadot ağında kullandıkça öde işleminin yapılabilmesi için en önemli üçüncü bileşen olduğu bilinmektedir.

Köprü Zincir: Adından da anlaşılacağı üzere Köprü Zincir, diğer tüm kripto paralar ile Polkadot arasında bir köprü oluşturabilmesine olanak sağlar. Bitcoin, Ethereum ve birbirinden değerli onlarca hatta yüzlerce kripto para ile Polkadot arasındaki işlemler Köprü Zincir sayesinde yapılır. 

Polkadot Neden Bu Kadar Güvenli?

Günümüz teknolojisi her türlü işleme imkan verebilir. Özellikle siyah dünyada yaşayan insanlar, bilgisayar sistemleri üzerinde oldukça etkili işlemler yapabilmektedir. İşte tam olarak bu sorunları engelleyebilmek, kullanıcı bilgi ve maddi kayıplarını engelleyebilmek, Polkadotun zarara uğramasını önleyebilmek için bu kadar güvenlidir. Bir kripto para biriminin normal para biriminden çok daha fazla güvenliğe ve protokole ihtiyacı vardır. Polkadot, güvenlik protokolü bakımından en zengin kripto para birimlerinden bir tanesidir. Tercihlerin Polkadot kripto para biriminden yana olmasının temel sebebi birincil güvenlik protokolleridir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir