Kategoriler
Polkadot

Polkadot Hakkında En Önemli 5 Bilgi

Polkadot, dünyanın en net ölçeklenebilir kripto para birimlerinden bir tanesidir. Onu bu kadar özel kılan en önemli bileşen ise güvenlik protokollerinin sağlamlığıdır. Peki, Polkadotu daha fazla yakından tanımaya hazır mısınız? O halde hemen Polkadot hakkında daha önce edinmediğiniz 5 net bilgiyi aktaralım…

1-Polkadot Kim Tarafından Kuruldu?

Polkadot, bir şahıs tarafından değil bir vakıf tarafından kurulmuştur. İsviçre merkezli olan Web3 vakfı tarafından kurulan Polkadot, net amacını milyonlarca insanın bilgi güvenliğinin birkaç milyar dolarlık şirketlere bırakılmaması gerektiği kanısını savunur. Savunduğu bu özel ilke sayesinde kurulan Polkadot, bugün binlerce insanın bilgi güvenliğini tehdit eden şirketlere karşı savaş açmak değil, bilgi güvenliğinin sağlanabilmesi amacı ile kurulmuştur. 19 Ağustos 2020 tarihinde piyasalara adım atan Polkadot bugün değerli, yarın çok daha değerli olmak üzere yoluna devam edecek gibi görünüyor. 

2-Polkadotun Alt Yapısı Nedir?

Polkadotun en temel özelliği güvenlik protokolleridir. Nominated Proof of Stake (NPoS) adını verdiğimiz bir konsensüs alt yapısını kullanan Polkadot, bugün dünyanın en güvenilen kripto para birimleri listesine çok rahat bir şekilde girmiştir. Konsensüs mekanizması ile çalışan Polkadot ayrıca ağ güvenliğini saptayabilmek ve güncelleyebilmek için ise “governance token” adı verilen bir token sistemi ile korunmaktadır. Ağa giriş yapabilmek oldukça zor olduğu için tüm tokenlerin stake edilmesi gerekmektedir. 

3-Polkadot Kullanıcıları Neyle Karşılaşacak?

Polkadot, diğer tüm kripto para birimleri gibi madencilik yapılabilecek bir kripto para birimi değildir. Onu geliştiren ve değerlendiren en temel özelliği ise piyasada çok az olmasıdır. Madencilik yöntemi ile kazanılamayacağı için ise tüm dünya piyasalarında oldukça hızlı bir şekilde değer kazanabileceği düşünülmektedir.

4-Kullanıcılarına Ne Vadediyor?

Polkadot hız, güvenlik, netlik, azlık, ölçeklenebilirlik ve stabilize vadediyor. Polkadotu diğer kripto para birimlerinden ayıran en temel özelliği ise kesinlikle madencilik yöntemi ile geliştirilemeyecek olmasıdır. Piyasada az olanın daha değerli olacağı kanısı ile yola çıkan Polkadot, çıktığı gün ile bugün arasında %50’lik değer kazanarak yoluna devam etmektedir. 

5-Polkadot Toplam Arz Nedir?

Polkadot toplam arzı 886.523.575 DOT’tur. Polkadotun piyasadaki en düşük değeri 20 Ağustos 2020 tarihinde 2,69 Dolar olarak kayıtlara geçmiştir. En yüksek değeri ise 25 Ocak 2021 tarihinde 19,05 Dolar olarak kayıtlara geçmiştir. Polkadot satın almak için öncelikleriniz sunduğumuz kaynaklar olmalıdır. Stabilize, güvenilir, yüksek değerli, güvenlik açısından son derece çalışan Polkadotu tercih etmek için onlarca sebepten beşini saydık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir